Vilniaus universitetas

MENIU

Kalendorius

DIDŽIOJO ŠILTNAMIO DIENA „AUGALŲ ISTORIJOS“

2024-11-16

Lapkričio 16 d. ir gruodžio 7 d. VU Botanikos sodas Kairėnuose kviečia pasivaikščioti ir pažinti atogrąžų sodą Didžiajame Šiltnamyje. Uždaro grunto augalų specialistai lankytojus supažindins su sukulentų, pasaulio augalų etnobotanine  ir  epifitų kolekcijomis bei patars, kaip net mažiausiose gyvenamosiose ir darbo erdvėse įsirengti žiemos sodus ir susikurti gražią bei sveiką aplinką.

Žaliosios erdvės uždarose patalpose

Ruduo. Atėjo laikas, kai vešliais, žydinčiais augalais mėgaujamės tik kambaryje. Toks jau pas mus klimatas – dėl šaltų orų dauguma lapuočių numeta savo žalią apdarą, kurio formomis ir spalvomis gėrėjomės visą ilgą vasarą.

Bet ne tik gražūs yra augalų lapai – jie mums gamina deguonį ir iš aplinkos oro šalina kenksmingus sveikatai cheminius junginius. Ne be reikalo visas pasaulis jaudinasi dėl nykstančių Amazonės miškų, o mes neatlygintinai nešdami į taromatus plastikinę tarą prisidedame prie sengirių išsaugojimo savo krašte.

Bet galime padaryti dar daugiau. Galime savo gyvenamuosiuose ir darbo kambariuose auginti šiltų kraštų augalus. Taip garantuosime bent dalies patiems reikalingo deguonies kiekio gamybą.

Žmonės nuo seniausių laikų tai darė. Pradžioje jie paprasčiausiai apsigyvendavo ten, kur natūraliai augo augalai, o vėliau juos specialiai sodino ir augino. Istorija byloja apie tvirtą žmogaus ir augalo ryšį, kuris tenkino ne tik materialius, bet ir dvasinius poreikius.

Visi kambariuose auginami augalai yra kilę iš tolimų atogrąžų ir paatogrąžių, kur auga natūraliai gamtoje. Yra užrašyta daug įdomių istorijų, kaip ir kokiais tikslais žmonės tuose kraštuose naudojo augalus. Pavyzdžiui, datulinį finiką (Phoenix dactylifera L.) Sacharos dykumoje pasisodindavo dar prieš pradedami statyti namą. Jeigu augdavo, tai reikšdavo, kad toje vietoje gruntinis vanduo yra arti žemės paviršiaus ir bus galima išsikasti šulinį; augantys lapai teiks šešėlį, vaisiai bus maistas jiems patiems ir kupranugariams. O kanarinis finikas (Phoenix canariensis H.Wildpret, nom.cons.) buvo kalendorius – subrendusi ši palmė viršūnėje per metus išaugina 12 lapų ir tiek pat, tik jau senų ir nulinkusių kasmet sudžiūsta. Įsivaizduokime laikus, kai nebuvo jokių telefonų, radijo imtuvų, žmonės laiko tėkmę sekė stebėdami augalus. Ar šiandien sugebėtume?

Didžiojo Šiltnamio pažintiniai renginiai pagal dienas ir temas:

Lapkričio 16 d. pažintinio renginio tema „Augalų istorijos“

Ilgalaikė, nuoširdi bendrystė tarp žmonių užsimezga vienas kito pažinimo keliu. Tokį bendrystės apibūdinimą galima taikyti ir apie tvirtą ryšį su augalais – kuo daugiau apie juos žinosime, tuo bus tvirtesnis tarpusavio ryšys. Būtent „Augalų istorijos“ pažintinio renginio metu turėsite puikią galimybę tokį ryšį užmegzti, vaikščiodami Šiltnamyje tarp 800 skirtingų augalų ir klausydami įdomių pasakojimų apie šiuos augalus ir jų naudą.

Gruodžio 7 d. pažintinio renginio tema „Testas – kuris augalas man tinka ir patinka?“

Visi augalai gražūs ir naudingi, tačiau vieną ir kitą suprantame skirtingai. Tokiu atveju yra svarbu kiekvienam individualiai išsirinkti patinkančius augalus – tada rūpinimasis augalais bus ne darbas, o malonumas. Tačiau kartu reikia nepamiršti, jog augalai yra reiklūs, jie turi savo poreikius ir mes turime juos tenkinti. Pažintiniame renginyje „Testas – kuris augalas man tinka ir patinka?“ treniruositės suderinti savo norus su augalų poreikiais, kad atrastumėte sau tinkamiausią augalą auginimui.

Prieš apsilankant pas mus, pirmiausia galite susipažinti su specialiai apie kambarinius augalus ir jų naudą temomis paruoštu straipsniu bei augalų nuotraukomis (SKAITYKITE ČIA)

Pažintiniai renginiai skirtingomis dienomis vyksta tokiu pat laiku:

11.00 – 12.00 val. Nuo pagrindinės kasos grupė į šiltnamį išeina 10.45 val.

12.30 – 13.30 val. Nuo pagrindinės kasos grupė į šiltnamį išeina 12.15 val.

14.00 – 15.00 val. Nuo pagrindinės kasos grupė į šiltnamį išeina 13.45 val.

SVARBU! Nuo pagrindinių kasų iki Didžiojo Šiltnamio 10– 15 min. kelio. Todėl informacinio centro darbuotojas palydės prie pagrindinės kasos susirinkusią grupę.

BŪTINA IŠANKSTINĖ REGISTRACIJA el. p. daiva.krutuliene@bs.vu.lt. Prašome nevėluoti į užsiėmimų pradžią. Renginys ir mažiems, ir dideliems įsigijusiems sodo bilietą bendra tvarka. Trukmė – apie valandą. Vienos grupės dydis – iki 20 žmonių. Po paskutinio užsiėmimo Šiltnamis bus uždarytas.

DAUGIAU APIE DIDĮJĮ ŠILTNAMĮ

VU Botanikos sodo Didžiajame šiltnamyje oras prisotintas egzotiškų aromatų, žydi orchidėjos ir strelicijos, noksta bananai. Renginiuose su specialistais daugiau sužinosime apie atogrąžose ir paatogrąžiuose augančių sukulentų kolekciją (DAUGIAU SKAITYKITE ČIA), kuri atspindinti morfologinę, sistematinę ir geografinę įvairovę; apie naujai kuriamą pasaulio augalų etnobotaninę kolekciją (DAUGIAU SKAITYKITE ČIA), kuri skirta maistiniams ir vaistiniams augalams, reprezentuojantiems geografinę ir panaudojimo įvairovę; ir apie atogrąžose ir paatogrąžiuose augančių epifitų kolekciją (DAUGIAU SKAITYKITE ČIA).