Kol pirmieji žiedai lauke dar tik ruošiasi pasirodyti visu savo grožiu, pasižvalgykime po VU Botanikos sodo Didįjį šiltnamį ir atogrąžų sodo žydinčius augalus. Uždaro grunto augalų kolekcijų vyr. kuratorė Teresė Jokšienė pasakoja apie raudonus, rausvus ir geltonus žiedus bei žiedynus šiltnamyje. Uždaro grunto augalų kolekcijų vyr. kuratorė Teresė Jokšienė pasakoja apie raudonus ir rausvus žiedus bei žiedynus šiltnamyje.
Raudonoji klivija (Clivia miniata)
Raudonąja klivija vadinama Pietų Afrikos lelija, ji visiems pažįstamų amarilių giminaitė. Skiriasi tik tuo, kad maistines medžiagas kaupia ne svogūne, o susiraizgiusiose storose šaknyse. Dažniausiai žydi kartą per metus – žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį. Bet tai priklauso nuo ramybės periodo, t.y. nuo kelis mėnesius trunkančio laikotarpio, kai augalas yra nelaistomas.
Todėl raudonąsias klivijas galime auginti taip, kad žydėtų ir kitais metų laikais arba net dukart per metus. Atkreipkime dėmesį į jų lapus – jie sauso periodo metu nenudžiūsta. Todėl subrendę kerai yra gausiai lapuoti ir puošnūs. Raudonąją kliviją galime priskirti prie nereikliausių aplinkos sąlygoms kambarinių gėlių.
Agavinė kalvorė (Echeveria agavoides)
Dauguma kalvorių rūšių vizualiai yra bestiebės. Jų lapai stori, sultingi ir taip tankiai išsidėsto ant trumpo vos 2–3 cm siekiančio stiebo, kad jo ir nesimato. Tokį kampaktišką ir gražų augalą turėsime, kai žiemą jį laikysime vėsioje 10-16 laipsnių patalpoje. Jeigu augalas bus šiltoje aplinkoje ir trūks šviesos (taip nutinka žiemą), jo stiebas ims ilgėti ir augalas praras tą žavintį kompaktiškumą. Pavasarį kalvorės išaugina grakščius, nulenkta viršūne žiedynus.
Agavinės kalvorės (Echeveria agavoides) žiedynstiebis gali siekti net 50 cm ilgį. Jo viršutinėje dalyje skleidžiasi penkianariai rausvai geltoni žiedai. Lapai žali, smailėjančia viršūne.
Kitos kalvorių rūšies – Echeveria pulidonis – žiedai yra citrinos geltonumo. Jos žiedynstiebis siekia tik 18 cm. Lapai pilkšvai melsvo atspalvio nuo storo vaškinio apnašo, viršūnėje rausvi ir užsibaigia smaigaliu.
Cimbidis (Cymbidium)
Orchidėjos asocijuojasi su išpuoselėtu grožiu, švelnumu, trapumu, malonia aplinka. Tokia yra ir viena iš seniausiai auginamų rūšių – cimbidis. Ja žavėjosi 551–478 m. pr. Kr. Kinijoje gyvenęs mąstytojas Konfucijus.
Tai didelės gėlės. Kasmet jos išaugina vis naujus gumbų pavidalo stiebus, iš kurių aukštyn kyla kardiški, 70-80 centimetrų ilgio lapai. Kuo senesnis augalas, tuo daugiau turi stiebų ir vasaros pabaigoje šalia jų užmezga daugiau žiedynų. Bet žydės tik tada, jeigu rudenį ir žiemą praleis vėsiame 7-15 laipsnių ore. Tai svarbiausia sąlyga, jei norime gėrėtis jų žiedais.
Natūralios augavietės tęsiasi Šiaurės pusrutulyje nuo Indijos iki Japonijos, Pietų pusrutulyje – Australijoje. Auga dirvožemyje arba kaip epifitai ant medžių ir uolų, vidutiniškai drėgname ir drėgname klimate. Kai kurios rūšys tveria ir pusiau sausame Australijos klimate.