Vilniaus universitetas

MENIU

Kietis (Artemisia)

 Artemisia genties augalai

Artemisia genčiai priklauso virš 400 augalų rūšių. Geriausiai žinomi ir labiausiai paplitę – kartusis kietis (liaudiškai pelynas), europinė ir amerikinė metelės, paprastasis, dirvoninis kiečiai, peletrūnas (kitaip vaistinis kietis) ir kiti. Visi šios genties žoliniai ir krūminiai augalai yra daugiamečiai, turintys smulkų, kompaktišką žiedyną, pasižymi aitriu kvapu. Žydi liepos – spalio mėn., žiedai geltonos spalvos. Medicininiams tikslams renkami esant žydėjimui: augalo lapai, šakos, kartais žiedynai.

Pelynas arba kartusis kietis Artemisia abisinthium L. arbaA. vulgaris L. , dėka veikliosios medžiagos alsintino pasižymi insekticidiniu (vabzdžius atbaidančiu) poveikiu. Pelynas naudojamas vermuto, absento, Campari, o Lietuvoje „Trejų devynerių“ trauktinės ir alaus gėrimų gamyboje. Medicininiais tikslais kartusis kietis buvo naudojamas jau 1600 m.pr.m.e. Egipte.
 
 
Kartusis kietis arba pelynas - Artemisia abisinthium L.

Artemisia abisinthium L. – kosmopolitiškai paplitęs augalas, šakotas, aitriai kvepiantis, krūmiškas augalas, kurio aukštis gali siekti 60-120 cm aukščio, jo ūgliai ir šakos yra sidabriškai balti, padengti pūkeliais, lapai – pilkai žalios spalvos 5-12,5 cm ilgio, suskaidyti į mažesnius lapelius. Šis augalas pasižymi virškinimą gerinančiu, apetitą sužadinančiu poveikiu. Naudojamas esant kepenų ir tulžies pūslės ligoms. Pelynas gerina skrandžio veikimą, skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, didina rūgštingumą, skatina šlapimo išsiskyrimą.
Artemisia abrotanum L (kartais klasifikuojamas kaipArtemisia procera Willd.) - diemedis paplitęs pietinėje ir centrinėje Europos ir rytinėje JAV dalyse, turintis citrinos arba kamparo kvapą krūmiškas Artemisia genties atstovas. Užauga iki 2 m aukščio, žiedai smulkūs, geltonos – baltos spalvos. Augalo sudėtyje aptinkamos didelės eterinio aliejaus – absintolio koncentracijos. Augalas naudojamas kaip juodųjų arbatų aromatizatorius. Šiam augalui būdingas antiseptinis, kraujavimą stabdantis, karščiavimą mažinantis, tonizuojantis, virškinimą gerinantis antihelmintinis (prieš parazitines kirmėles) poveikis.
 

 
Diemedis - Atemisia abrotanum L. tipiški šio augalo lapai,
 
 
žiedynai,
 
 
viso augalo vaizdas.
 

Artemisia dracunculus L. - vaistinis kietisestragonas, peletrūnas. Augalo aukštis iki 120 cm, stiebas plonas, tiesus. Lapai žalios palvos, žiedai žalsvai – balti, susitelkę žiedyne. Paplitęs pietinėje ir centrinėje Europos dalyse.
 
 
Vaistinis kietis - Artemisia dracunculus L.
 

Jo angliškas pavadinimas „tarragon“, kildinamas iš graikiško žodžio „drakon“ – slibinas, drakonas, gyvatė. Manoma, kad toks pavadinimas prigijo dėl gyvatiškai išsiraizgiusios augalo vandens tiekimo sistemos, esančios stiebo paviršiuje, ir senovėje vaistinį kietį žmonės naudojo tikėdami, kad jis apsaugos nuo slibinų, drakonų, žalčių ir gyvačių. Kai kuriuose šalyse net buvo tikima, kad šis augalas gali išgydyti gyvatės įkandimą. Lotyniškas šio augalo apibūdinimas „dracunculus“ reiškia „mažas drakonas“.
Pagrindinis eterinis aliejus yra estragolis (metilkalvikolis), pasižymintis anyžiniu kvapu. Vaistiniais tikslais naudojami lapai ir stiebai. Taip pat lapai ir žiedyno viršūnės gali būti naudojamos salotų, padažų, sriubų, troškinių paskaninimui. Kai kurių produktų gamyboje vaistinis kietis naudojamas kaip antioksidatorius.
Artemisia dracunculus L. pasižymi diuretiniu, antimeteoritiniu (prieš dujų susidarymą žarnyne) virškinimą skatinančiu poveikiu. Šio augalo šaknies antpilas, liaudies medicinoje naudojamas dantų skausmui malšinti. Vaistinio kiečio traktinės ir antpilai pasižymi prieš grybeliniu poveikiu.
Mažiau žinomos rūšys Artemisia cina L. – levantinis kietis irArtemisia maritime L. savo sudėtyje turi saponinų, kurie naudojami kaip antihelmintiniai preparatai, Artemisia annua L. saldusis kietis pasižymi fungicidiniu ir antibakteriniu poveikiu. Jo sudėtyje randama veiklioji medžiaga artemizinas, nelakus terpeno laktinas naudojamas kaip vaistas prieš maliariją.
Šiame puslapyje apžvelgtos kol kas tik kelios Artemisia genties rūšys.
Sekančiame straipsnelyje plačiau pakalbėsime apie: retus kietinius augalus, kietinių augalų poveikį gydant epilepsiją, ir įvairius nervinio pobūdžio susirgimus, bei apie neseniai mokslininkų nustatytą poveikį gydant vėžinius susirgimus.
 

Su pagarba Aurelija Varnaitė 2004.08.02