Skirtingose planetos vietose bioįvairovė skiriasi. Rūšių gausa pasižymi atogrąžos, kurios yra arčiausia pusiaujo. Artėjant prie ašigalių rūšių gausa mažėja. Augalijos ir gyvūnijos įvairovę lemia klimatas, aukštis virš jūros lygio, dirvožemis ir kitos regione gyvenančios rūšys.
Kelionė arčiau pusiaujo į Šiaurės Afriką, Tunisą gegužės mėnesį buvo smagus didelis nuotykis. Pasirodo, kad Afrika visai netoli: vos 3,5 val. kelio lėktuvu. Pasitinka maloni šiluma, savo dydžiu pribloškia palmės linksmai mojuojančios tamsiai žaliomis vėduoklėmis Daugiausia teko matyti datulių palmių (Phoenix dactylifera) žydinčių geltonai rusvais žiedeliais ir jau su nokstančiais vaisiais, kurie panašūs į mūsų slyvas : žali šiek tiek pailgi kamuoliukai.
Daugumą alyvmedžių laukų juosia aukštos vešlios opuncijų (Opuntia, Cactaceae šeima, tėvynė Pietų Amerika), pasipuošusių geltonais, oranžiniais žiedais tvoros, kurios saugo nuo ožkų ir avių. Beje ožkos ten padykę, karstosi medžiais kaip nuotykių ištroškę vaikėzai.
Kaip Alachas apgyvendino žemę pasakojama vienoje beduinų, dykumų gyventojų legendoje: „Kurdamas žmogų, Alachas naudojo minkštą molį, kuriam įkvėpė gyvybę. Baigęs darbą pamatė , kad molio šiek tiek liko. Tada padalino tą molį į dvi dalis ir iš vienos nulipdė datulių palmę, iš kitos – kupranugarį. Todėl palmė yra žmogaus sesuo, o kupranugaris - brolis.“
Jei jau paragavote datulių, nepamirškite išbandyti kelionės dykuma ant kupranugario, tai tikras „dykumų laivas“. Tuo įsitikinsite, kai linksmai linguosite ant jo nugaros per tylą .dykumoje : aukštyn, žemyn, aukštyn, žemyn, kol saulė pasislepia už horizonto , o naktis užklumpa netikėtai ir viskas panyra tamsoje. Galima dar pasimėgauti šiltu įkaitusiu dykumos smėliu, kuris primena lietuviškus miltus, smiltelių apčiuopti beveik neįmanoma, ir pasidžiaugti begaline, absoliučia, šilta tyla.
Beduinai sako, kad kupranugaris ras tą oazę, kurioje nors kartą yra ganęsis. Klajokliai seka tokią pasakėlę apie kupranugarį ir stepių vištą. Stepių višta sako: Aš padedu kiaušinius į smėlį, leidžiuosi kelių dienų kelionėn, o po to grįžtu perėti.“ Kupranugaris atsako : „Jei mano motina man dar tebesant pilve, gėrė iš kokio šulinio, tai aš lengvai galiu jį susirasti ir atsigerti“
Bevaikščiodama po kurortinį Hamameto miestelį greta oleandrų aptikau besiruošiančią žydėti agavą (Agave sp.,beveik visos rūšys monokarpinės – pražįsta tik vieną kartą savo gyvenime, panašiai kaip Lietuvoje augantys šilokai, vegetuoja kol subrandina sėklas),
neįtikėtinai puošnias oranžines, rausvas, violetines bugenvilijas (Bougainvillea iš Nyctiginaceae šeimos, natūraliai paplitusios Pietų Amerikoje) . Šis puošnus vijoklis pavadintas jūrininko Luiso Antuano de Bugenvilio garbei, nes jis vadovavo pirmajai prancūzų ekspedicijai aplink pasaulį.
Išėjus iš viešbučio džiugina saulėje besilepinantys vėžliukai, o jei tyliai patykosi, gali ir žalią driežiuką pamatyti.
Smaragdinės Viduržemio jūros pakrantėje linksmai bujoja sukulentai ypač puošniais žiedais ir visai nesiskundžia, kad juos kepina kaitri saulutė, nors visi poilsiautojai slepiasi po šiaudiniais paplūdimio skėčiais.
Tunisas 2,5 karto didesnis už Lietuvą ir jame per metus apsilanko 7 milijonai turistų. Pietų Tuniso gyventojai berberai, V amžiuje prieš mūsų erą atkeliavę iš Skandinavijos, gyvena smėlio kalnuose išsikasdami keistus urvus.
Kai Šiaurės Afriką užkariavo romėnai, .senuosius gyventojus jie pavadino barbarais. Šis žodis vėliau pavirto „berberai“. Dabar berberai sudaro tik du procentus visų Tuniso gyventojų, tiek pat gyvena žydų, europiečių (italų, prancūzų), kiti – arabai.
Kai 1956 metai Tunisas tapo nepriklausoma valstybe, labai pasikeitė moterų arabių padėtis. Žmogaus teisių kodeksas draudžia vyrams turėti kelias žmonas, ištekinti merginą, nesulaukusią 17 metų. Kaip pasakojo vienas arabas, pasimatymai su mergina netoleruojami. Jei sumanei vesti, merginą pamatysi jos tėvų namuose kelis kartus, bet nei į kiną, nei į koncertą jos nenusivesi. Jei patiko, tuokis. Matėme, kad ištekėjusios arabės jūroje maudosi vilkėdamos sukneles, kelnes, skarelę, vyrai - su trupikėmis. Kavinėse, kuriose lankosi arabai vyrai, moterų nepamatysi.
Arabė audžia kilimą (kairėje), nuostabi keramika turguje (dešinėje)
Gražiai suformuoti fikusai Tuniso sostinėje ir kituose miesteliuose ne tik puošia gatves. Kai kaitroje laukėme autobuso, be pavėsio būtų buvę liūdna. Atokaitoje termometras pasiekia 50ºC. O gal ir daugiau.
Taigi, nors pasauliniu mastu didesnė bioįvairovė būdinga mažesniems organizmams, o didžiausia bioįvairove pasižymi vabzdžiai, vienintelis jų atstovas, su kuriuo teko bendrauti Tunise, buvo faraoninės skruzdėlytės viešbutyje. Jokie kiti vabzdžiai kelionėje nekankino ir bendrauti nepanoro. O stebėti augalinių rūšių atstovai buvo puikiai prisitaikę ilgai gyvuoti be vandens: jų kieti plaukuoti arba apsitraukę vaško apnaša lapai mažina vandens garinimą.
Grįžus į Lietuvą, viskas atrodė nepaprastai širdžiai miela, pasitiko švelnus gaivus alyvų aromatas. Beliko žavus egzotinių Šiaurės Afrikos augalų, gyvūnų, žmonių prisiminimas, kaip dar viena kaitri, kvapni „Tūkstantis ir vienos nakties pasaka“.
Rasa Ryliškienė, Nuotraukos autorės, 2008 01 30