Vilniaus universitetas

MENIU

ARS rožių klasifikacijos sistema

Paruošti tarptautinę rožių klasifikaciją XIV Tarptautiniame sodininkystės kongrese buvo pavesta Amerikos rožininkų draugijai (American Rose Society). Šioje klasifikacijoje rožės suskirstytos į grupes ne pagal kilmę, kaip buvo daroma anksčiau, bet pagal veislės pagrindines savybes – jos dekoratyvumą bei biologines savybes.

Išskiriamos 3 jungtinės grupės: rūšys (erškėčiai), senovinės rožės (grupės egzistavusios iki 1867), modernios rožės (grupės atsiradusios po 1867 metų). Šiose pagrindinėse klasėse yra 35 grupės.

Erškėčiai

Šiai grupei priskiriamos visos dekoratyvios erškėčių rūšys bei jų formos. Yra apie 400 erškėčių rūšių, daugumos jų tėvynė - Kinija ir gretimos šalys. Apie 50 rūšių yra dekoratyvios ir auginamos soduose. Vienos jų auginamos dėl dekoratyvių lapų ar neįprastų žiedų, kitos - dėl dekoratyvių vaisių ar spyglių.
Dauguma erškėčių labai nereiklūs ir atsparūs ligoms. Beveik visi žydi tik vieną kartą sezono metu. Dažniausiai žydi anksčiau nei kitų grupių rožės. Dauguma erškėčių subrandina dekoratyvius vaisius.

Senovinės rožės

Joms priskiriamos grupės egzistavusios iki 1867 metų:
Alba (A)
Ayrshire (Ayr)
Bourbon & Climbing Bourbon (B & Cl B)
Boursalt (Bslt)
Centifolia (C)
Damask (D)
Hybrid Bracteata (HBc)
Hybrid China & Climbing Hybrid China (HCh & Cl HCh)
Hybrid Eglanteria (HEg)
Hybrid Foetida (HFt)
Hybrid Gallica (HGal)
Hybrid Multiflora (HMult)
Hybrid Perpetual & Climbing Hybrid Perpetual (HP & Cl HP)
Hybrid Sempervirens (HSem)
Hybrid Setigera (HSet)
Hybrid Spinosissima (HSpn)
Miscellaneous OGRs (Misc. OGR)
Moss & Climbing Moss (M & Cl M)
Noisette (N)
Portland (P)
Tea & Climbing Tea (T & Cl T)
„Climbing“ = laipiojančios, vijoklinės
„Tea“ = arbatinės

Alba (A)
Paprastojo ir damaskinio erškėčio (R. canina × R. damascena)(Krüsmann, 1962) hibridai. Pirmieji atsirado XV a. Žiedai balti ir baltai rožiniai, vidutinio dydžio (5 – 8 cm), plokšti, dažnai pilnaviduriai, kvepiantys, 3 – 5 atspalvių. Krūmai statūs iki 2 metrų aukščio, su tvirtais ūgliais. Lapai švelnūs, pilko atspalvio. Žydi vienąkart, 20 – 30 dienų labai gausiai. Vaisių būna mažai arba iš vis nebūna. Atsparios šalčiui (USDA 3 – 10 zonos), tuo jos ir išsiskiria iš kitų rūšių, nors labai šaltomis žiemomis apšąla. Atspari grybelinėms ligoms. Nereikli dirvai. Tipinės veislės: ‘Maiden‘s Blush’, ‘Mme Plantier’, ‘Semiplena’.
Ayrshire (Ayr)
Tai šliaužiančiojo erškėčio (Rosa arvensis) veislės. Laipiojančios rožės išvesto Škotijoje. Žydi vieną kartą. Žiedai balti ar šviesūs, kartais pusiau pilnaviduriai. Lapai tamsiai žali, blizgantys. Stiebai iki 4,5 metrų ilgio. Nereiklios dirvai, gali augti pusiau pavėsyje. Atsparios šalčiui, zonos : (3) 5-10. Tipinės veislės ‘Splendens’, ‘Ayrshire Queen’, ‘Dundee Rambler’.
Bourbon & Climbing Bourbon (B & Cl B)
Pirma veislė rasta 1817m., I'Lle de Bourbon (dabar – Reunion) saloje Indijos vandenyne. Manoma, kad tai hibridas tarp kininės (R. chinensis) ir damaskinės  (R. damascena semperflorens) rožių. 1819 m. šių rožių sėklos buvo išsiustos į Prancūziją. Plačiai augintos nuo 1820 m. iki 1870 m. Žiedai balti, rožiniai, raudoni, purpuriniai, stambūs (8 – 10 cm), pilnaviduriai ar pusiau pilnaviduriai, kvepiantys. Lapai stambūs. Krūmai nuo 0,8 iki 3 m aukščio su storais tiesiais arba lenktais ūgliais. Neuždengtos apšąla iki žemės (USDA 5- 10 zonos). Nelabai atsparios grybelinėm ligom. Tipinės veislės: ‘Zepherine Drouhin’, ‘La Reine Victoria’, ‘Louise Odier’.
Boursalt (Bslt)
Tai laipiojančios nedygliuotos rožės, kilusios XIX a. pradžioje sukryžminus pirmąsias kinų rožių veisles su Rosa pendulina. Žiedai vidutiniško dydžio, sutelkti didesnėse ar mažesnėse kekėse, pražysta anksti rausvi ar raudoni, kartais žydi pakartotinai. Gali augti nederlingame dirvožemyje. Šalčiui neatsparios (USDA 6 – 10 zona). Tipinės veislės: ‘Mme. De Sancy de Parabere’, ‘Morletii’, ‘Amadis’, ‘Calypso’.
Centifolia (C)
Dar vadinamos Provanso arba kopūstinėmis rožėmis. Kilmė nežinoma, spėjama kad tai šimtalapio erškėčio (R. centifolia) ar kompleksinis kelių rūšių hibridas. Tipiškos Centifolia grupės rožės 1,2 - 1,8 m aukščio, kvapiais rožiniais (nuo baltų iki ryškiai rausvų) žiedais , kurie ne tik patys svyra, bet nuo jų svorio išlinksta ir stiebai. Žiedlapių labai daug, dideli viršutiniai žiedlapiai apsupa mažesnius "šimtą žiedlapių", šie vidiniai žiedlapiai beveik negauna tiesioginės saulės šviesos todėl jų spalva iki pat žydėjimo pabaigos išlieka tokia pat intensyvi. Kai kurių veislių žiedai nevienspalviai – dryžuoti ar dėmėti. Žiedai labai kvapūs. Atsparios šalčiui: 4 – 5 USDA zona. Tipinės veislės: ‘Common Centifolia’, ‘Bullata’, ‘Des Peintres’, ‘La Noblesse’, ‘Tour de Malakoff’, ‘Chapeau de Napolean’.
Damask (D)
Manoma kad tai prancūzinės rožės (R. gallica) ir R. phoenicia hibridas. Pirmosiai jos atsirado mažojoj Azijoj. Iš čia jos pateko į Siriją, Artimuosius Rytus ir galiausiai - Viduriniuosius Rytus. Į Europą pateko 1254 metais iš Damasko kartu su grįžtančiais kryžiuočiais.
Damaskinės rožės veislių žiedai nuo baltai rožinės iki raudonos, pusiau pilnaviduriai ar pilnaviduriai, labai kvapūs, vidutinio dydžio (6 – 8 cm). Dalis veislių žydi pakartotinai. Krūmai vidutinio dydžio (nuo 150 iki 180 cm). Ūgliai tiesūs arba svyrantys, spygliuoti. XVII a. Bulgarijoj Damaskinės rožės buvo pradėtos auginti eterinio aliejaus gamybai. Damaskinės rožės buvo labai populiarios Prancūzijoj nuo XVII a. iki XIX a. vidurio. Atsparios šalčiui (USDA 3 ar 4 – 10 zonos). Tipinės veslės ‘Botzaris’, ‘Indigo’, ‘Jacques Cartier’, ‘La Ville de Bruxelles’, ‘Mme. Hardy’, ‘Marbrée’, ‘Semperflorens’.
Hybrid Bracteata (HBc)
Grakštųjį erškėtį (Rosa bracteata) į Angliją 1793 metais iš Kinijos atvežė lordas Macartney. Dažniausiai laipiojančios, vešlios, žvilgančiais lapais, labai dygliuotos. Žiedai balti, geltoni, oranžiniai. Kai kurios pakartotinai žydi rudenį. Šalčiui neatsparios. Tipinės veislės: ‘Mermaid’, ‘Marie Leonida’, ‘Alba Odorata’.
Hybrid China & Climbing Hybrid China (HCh & Cl HCh)
Kilusios iš kininio erškėčio (R. chinensis). Nuo seno buvo paplitusi Kinijoje. Į Europą atvežta apie 1790 metais. Čia buvo sukurta daug jos veislių. Šioje grupėje dominuoja nedideli nenutrūkstamai (pakartotinai) žydintys krūmai. Žiedai smulkūs arba vidutinio dydžio, įvairių spalvų (išskyrus geltona), pusiau pilnaviduriai ir pilnaviduriai, bekvapiai arba mažai kvapūs, pavieniai arba po 2 – 3 retuose žiedynuose. Neatsparios šalčiui (7 – 10 zona), kai kuris veislės pridengtos žiemoja iki 4 zonos. Tipinės veislės: ‘Old Bush’, ‘Eugène de Beauharnais’, ‘Irene Watts’, ‘Slater’s Crimson China’, ‘Viridiflora’.
Hybrid Eglanteria (HEg)
Kilusios iš rūdėtojo erškėčio (R. rubiginosa (syn. R. eglanteria)). Žiedai rožiniai, oranžiniai ar raudoni, stambūs (iki 6 cm), tuščiaviduriai ar pusiau pilnaviduriai, silpnai kvepiantys. Lapai kvapia obuoliais. Krūmai aukšti (3 – 4 m), labai dygliuotais ūgliais. Žydi vienąkart, kelios veislės ir pakartotinai. Šalčiui atsparios (kai kurios veislės nuo 4 USDA zonos). Tipinės  veislės: ‘Lord Penzance’, ‘Amy Robsart’, ‘Brenda Lucy’, ‘Ashton’.
Hybrid Foetida (HFt)
Geltonasis erškėtis (R. foetida) atvežtas į Europą (Ispaniją) pirmąkart XIII a. Jo gimtinė - Vidurio Azija, Afganistanas. Žydi vienąkart, neilgai, bet labai gausiai geltonais ar oranžiniais nedideliais ar vidutinio dydžio (3 – 7 cm) tuščiaviduriais ar pilnaviduriais žiedais. Šalčiui atspari (nuo 3 -4 USDA zonos). Tipinės veislės: ‘Persian Yellow’, ‘Bicolor’, ‘Le Reve’, ‘Star of Persia’, ‘Harison's Yellow’.
Hybrid Gallica (HGal)
Kilusios iš prancūzinės rožės (R. gallica). Vakarų Europoje žinoma jau prieš 1500 m. Krūmai tankūs, statūs, kompaktiški. Stiebai padengti smulkiais spygliais, lapai pilkšvai žali, giliai vagoti. Žiedai kvapūs ar beveik nekvepiantys, purpuriniai ar violetiniai, tuščiaviduriai, pusiau pilnaviduriai ar labai pilnaviduriai (100 – 200 vainiklapių), jų žiedlapiai tarsi susisukę į verpetą ar sudėtingai pasidaliję į keturias dalis.. Dažnos dryžuotais ir margais žiedais veislės. Žydi labai gausiai vieną kartą vidurvasarį. Savašaknės plinta atžalomis. Šalčiui atsparios (4 -10 USDA zonos). Tipinės veislės: ‘Belle de Crécy’, ‘Belle Isis’, ‘Belle sans Flatterie’, ‘Camayeux’, ‘Desirée Parmentier’, ‘Gloire de France’.
Hybrid Multiflora (HMult)
Kilusios iš gausiažiedžio erškėčio (R. multiflora). Pirmosios veislės išvestos XIX amžiaus pradžioje Europoje. XX amžiuje išvesta grupė „mėlynžiedžių“ veislių. Tai laipiojančios rožės, 3 -5 m ilgio stiebais. Žydi vienąkart. Žiedai smulkūs, dideliuose žiedynuose, senesnių veislių balti, rausvi ar raudoni. Šalčiui neatsparios (5 ar 6 – 9 USDA zonos). Tipinės veislės: ‘Seven Sisters’, ‘De la Grifferaie’, ‘Laure Davoust’, ‘Turner's Crimson Rambler’, ‘Veilchenblau’.
Hybrid Perpetual & Climbing Hybrid Perpetual (HP & Cl HP)
„Perpetual“ – nuolatinis
Gautos sukryžminus Portland, Hybrid China, Hybrid Gallica ir Bourbon rožes XIX amžiaus pirmoje pusėje. Krūmai neaukšti (1,2 – 1,5 m aukščio) statūs ar išsikėtoję. Žiedai dideli, pilnaviduriai, kvapūs nuo baltos iki ryškiai raudonos ar purpurinės spalvos. Žydi pakartotinai. Neatsparios grybinėms ligoms. Šalčiui atsparios (4 -10 USDA zonos). Atsiradus arbatinėms hibridinėms rožėms prarado savo reikšmę. Tipinės veislės: ‘Hybride Remontant a Bois Lisse’, ‘Victor Verdier’, ‘Mrs. John Laing’, ‘Reine desViolettes’.
Hybrid Sempervirens (HSem)
R. sempervirens Viduržemio jūros regiono rūšis žvilgančiais visžaliais lapais ir baltais į dideles kekes sutelktais žiedais. laiiojanti, iki 5 m aukščio. XIX amžiaus trečiajame dešimtmetyje ši rūšis kryžminta su Hybrid China ir Noisette rožėmis. Gautos laipiojančių rožių veislės rausvais ar baltais žiedais žydinčios vieną kartą. Šalčiui neatsparios. Tipinės veislės: ‘Felicite et Perpetue’, ‘Adelaide d'Orleans’, ‘Flore’, ‘Dona Maria’.
Hybrid Setigera (HSet)
Prerijinis erškėtis (R. setigera) auga Šiaurės Amerikos stepėse. Nuo XIX a. prerijinis erškėtis kryžmintas su Noisette, Hybrid Gallica ir kitomis siekiant išvesti laipiojančias žiemą atsparias veisles. Veislių žiedai skirtingų spalvų (balta, rožinė, raudona), vidutinio dydžio (5 – 6 cm skersmens), taurės formos, pilnaviduriai (iki 100 vainiklapių), kvepiantys. Krūmai iki 2 – 2,5 m aukščio. Žydi vienąkart ir gausiai. Tipinės veislės: ‘Baltimore Belle’, ‘Gem of thePrairies’, ‘Eva Corinne’, ‘Queen of the Prairies’, ‘Corporal Johann Nagy’, ‘Ovid’, ‘Mrs. F.F. Prentiss’, ‘Doubloons’.
Hybrid Spinosissima (HSpn)
Tankiadyglis erškėtis (R. spinosissima) paplitęs Europoje ir Azijoje. Žinoma nuo 1600 m. Krūmai iki 2 m aukščio, statūs, tankūs. Veislių žiedai balti, kreminiai balti, rožiniai, tuščiaviduriai ir pusiau pilnaviduriai, nuo 4 iki 8 cm skersmens, kvepiantys, pavieniai ant trumpų žiedynkočių. Žydi gausiai, bet neilgai (10 – 15 dienų), anksčiau už kitas rūšis ir veisles. Vaisiai juodai raudoni arba juodi, apvalūs su nenukrentančiais taurėlapiais. Rudenį dekoratyvūs lapai. Duoda daug atžalų, kuriomis lengvai dauginama. Dekoratyvios gyvatvorėms. Labai atsparios žiemos šalčiams ir grybinėms ligoms. Tipinės veislės: ‘William III’, ‘William IV’, ‘Doorenbos Selection’, ‘Burnet Irish Marbled’, ‘Fruhlingsduft’, ‘Stanwell Perpetual’, ‘Double White Burnet’.
Miscellaneous OGRs (Misc. OGR)
Kitos, nepatenkančios į išvardintas grupes veislės
Moss & Climbing Moss (M & Cl M)
Pirmosios Moss grupės rožės atsirado XVII a. pabaigoje. Išvertus iš anglų kalbos,"moss" reiškia "apsamanojęs", "samanotas". Tai keistos Provanso bei Damaskinių rožių mutantinės formos. Šių rožių šakelės, žiedkočiai, taurėlapiai ir taurelės tankiai padengti nenormaliai padidėjusiom liaukomis, kurios išskiria lipnias išskyras. Rožių stiebai ir žiedpumpuriai atrodo tarsi apsamanoję. Žiedai vidutinio dydžio, balti, rožiniai, pilnaviduriai, kvapūs, taurės formos. Žydi vienąkart, retai pakartotinai. Šalčiui atsparios (4 – 10 zona). Tipinės veislės: ‘De La Flèche’, ‘Mossy de Meaux’, ‘Deuil de Paul Fontaine’, ‘Marie de Bourgogne’, ‘Prince de Vaudement’.
Noisette (N)
Tai pirmosios Europoje išvestos kryžminant Hybrid China su muskusiniu erškėčiu (R. moschata) (XIX a. pradžioje) pakartotinai žydinčios laipiojančios rožės. Pirmosios Noisette veislės turėjo gausybę nedidelių pilnavidurių žiedų. Žiedų spalva nuo baltos iki purpurinės. XIX a. amžiuje Noisette rožės buvo kryžminamos su arbatinėmis rožėmis. Šios rožės buvo kitokios, nei pirmosios Noisette rožės - žiedai stambūs, labiau panašūs į Tea rožių žiedus. Žiedų spalva tapo įvairesnė (papildomai įvairūs geltonos atspalviai). XX amžiuje jas pakeite Hybrid Musk rožės. Neatsparios šalčiams (USDA 7 – 9 zonos). Tipinės veislės: ‘Champneys’, ‘Pink Cluster’, ‘Blush Noisette’, ‘Gloire de Dijon’, ‘Céline Forestier’, ‘Maréchal Niel’, ‘Rêve d'Or’.
Portland (P)
Kilmė nežinoma, galbūt pirmoji (XVIII a.) veislė buvo prancūzinės rožės (R. gallica) ir 'Autumn Damask' hibridas. Pirmoji veislė - 'Portland Rose' – buvo kryžminama su Hybrid Perpetuals. Tai parkų rožės. Krūmai vidutinio aukščio (iki 1,5 m). Žiedai kvapūs, rausvi ar raudoni, pilnaviduriai. Žydi pakartotinai. Šalčiui atsparios vidutiniškai (USDA 6 - 9  zonos, kai kurios žiemoja 4 zonoje). Tipinės veislės: ‘Comte de Chambord’, ‘Rose de Rescht’, ‘Rose du Roi’, ‘Duchess of Portland’
Tea & Climbing Tea (T & Cl T)
Pirmosios šios grupės veislės gautos sukryžminus kininę rožę (R. chinensis) ir R. gigantea (XIX a. pradžia). Arbatinėmis (Tea) jos pavadintos dėl žiedų kvapo. Pirmosios arbatinės rožės buvo neatsparios, žiedai trapūs, nukenčiantys nuo nepalankių gamtinių sąlygų. Siekiant pagerinti šios rožių grupės savybes, jos buvo kryžminamos su kitomis grupėmis, ypač pavyko hibridai su Bourbon rožėmis. Gauti hibridai ryškiai skyrėsi nuo pirmųjų šios grupės veislių. Jie buvo dideli, vešlūs krūmai, žvilgančiais lapais. Žiedai rausvi, raudoni, balti, gelsvi, oranžiniai, pilnaviduriai, dažniausiai kvapūs. Žydi pakartotinai. Šalčiui neatsparios (USDA 7 -10 zonos). Tipinės veislės: ‘Anna Olivier’, ‘Bon Silène’, ‘Maman Cochet’, ‘Comtessede Labarthe’, ‘Mme. Antoine Mari’, ‘Souvenir de Therese Levet’, ‘Catherine Mermet’, ‘Etoile de Lyon’, ‘Devoniensis’, ‘Lady Hillingdon’, ‘Devoniensis’ (laipiojanti), ‘ Fortune's Double Yellow’.

Šiuolaikinės (modernios) rožės

Joms priskiriamos grupės atsiradusios po 1867 metų. Tais metais buvo sukurtos pirmosios arbatinės hibridinės rožės. Priskiriamos šios grupės:
Floribunda & Climbing Floribunda (F & Cl F)
Grandiflora & Climbing Grandiflora (Gr & Cl Gr)
Hybrid Kordesii (HKor)
Hybrid Moyesii (HMoy)
Hybrid Musk (HMsk)
Hybrid Rugosa (HRg)
Hybrid Tea & Climbing Hybrid Tea (HT & Cl HT)
Hybrid Wichurana (HWich)
Large-Flowered Climber (LCl)
Miniature & Climbing Miniature (Min & Cl Min)
Mini-Flora (MinFl)
Polyantha & Climbing Polyantha (Pol & Cl Pol)
Shrub (S)

Floribunda & Climbing Floribunda (F & Cl F)
Tai poliantinių ir arbatinių hibridinių rožių hibridai, pirmieji sukurti XX amžiaus antrame dešimtmetyje. Šios rožės daugeliu savybių panašios į motinines. Pavyzdžiui, gausiu, nepertraukiamu žydėjimu, atsparumu ligoms ir žiemos šalčiams jos panašios į poliatines, o butonų ir žiedų forma bei žiedų stambumu – į arbatines hibridines, bet kai kurių žiedo forma - kaip senovinių rožių. Krūmai daugiausia neaukšti (iki 1 m), kompaktiški. Žiedai įvairūs – nuo tuščiavidurių iki pilnavidurių (vainiklapių 5 – 120 ir daugiau). Žydi nuo birželio vidurio arba antros pusės iki pat šalčių. Žiedynuose po 17 – 40 žiedų. Anksčiau išvestos veislės paprastai be kvapo, vėlyvesnės – daugiausia kvepiančios, o kai kurios net stipriai. Žiedai įvairių spalvų, rečiau geltonų arba rožiškai geltonų. Atskiras žiedas žydi nuo 8 iki 14 dienų. Dygliai gana platūs, rožinės arba rožinės geltonos spalvos, rečiau raudoni, tiesūs arba palinkę žemyn. Daugumos šios grupės rožių ūgliai ir lapai pavasarį rausvo arba rausvai raudono atspalvio, dėl to jos ir tuo laiku dekoratyvios. Šalčiui atsparios vidutiniškai (USDA 5 – 9 zonos). Tipinės veislės: ‘Charisma’, ‘Europeana’, ‘Margaret Merrill’, ‘Sue Lawley’, ‘Priscilla Burton’, ‘Intrigue’, ‘Brass Band’, ‘Sun Flare’, ‘Dainty Maid’, ‘Iceberg’, ‘Tuscan Sun’, ‘Else Poulsen’.
Grandiflora & Climbing Grandiflora (Gr & Cl Gr)
Išvestos kryžminant floribundines su arbatinėmis hibridinėmis rožėmis. Pirma veislė - 1954 metais (‘Queen Elizabeth’). Žiedai panašūs į arbatinių hibridinių - stambūs 9 – 12 cm skersmens ir pilnaviduriai nuo 45 iki 100 vainiklapių, pavieniai arba kaip floribundinių žiedynuose, tiesa mažesniuose, tik po 2 – 8. Stambiažiedės rožės, palyginus su arbatinėmis hibridinėmis, gausiau žydi, atsparesnės žiemos šalčiams ir ligoms.  Krūmai aukštesni nei arbatinių hibridinių ir floribundinių. Dauguma šių veislių gali būti auginama ir žiedams skinti. Šalčiui atsparios ar vidutiniškai atsparios (USDA 4 ar 5 – 9 zonos). Tipinės veislės: ‘Queen Elizabeth’, ‘Comanche’, ‘Montezuma’, ‘Shining Hour’, ‘Queen Elizabeth’, ‘Sundowner’, ‘Prima Donna’, ‘John S. Armstrong’, ‘Lady Luck’, ‘Tournament of Roses’, ‘Gold Medal’, ‘Camelot’, ‘Ole’, ‘Sonia’, ‘Love’.
Hybrid Kordesii (HKor)
Krūminių rožių grupė sukurta Kordes medelyne. Žydi pakartotinai, atsparios šalčiui (nuo 4 USDA zonos) ir ligoms. Kai kurios neaukštos laipiojančios. Tipinės veislės: ‘Champlain’, ‘Dortmund’, ‘Ilse Krohn Superior’.
Hybrid Moyesii (HMoy)
Išvesta iš R. moyesii, kuri paplitusi Vakarų Kinijoje. Kultivuojama nuo 1903m. Hybrid Moyesii veislės išvestos kryžminant pagrindinę rūšį su įvairių grupių rožėmis. Aukšti (iki 3 m), statūs krūmai. Žiedai nuo baltų iki intensyviai raudonų. Žiedai tuščiaviduriai ar pusiau pilnaviduriai. Žydi vienąkart. Dekoratyvūs vaisiai. Šalčiui atsparios vidutiniškai (nuo 4 ar 5 USDA zonos). Tipinės veislės: ‘Nevada’, ‘Marguerite Hilling’, ‘Highdownensis’, ‘Geranium’, ‘Eos''Eddie's Crimson’.
Hybrid Musk (HMsk) (syn. Hybrid Moschata)
Pirmosios veislės išvestos Pembertono ir jo taip pavadintos, bet jos mažai giminingos muskusiniam erškėčiui (R. moschata). Pirmosios veislės išvesto XX amžiaus pradžioje. Vešlūs, aukšti (1,2- 3 m) ir platūs krūmai, žydi pakartotinai, žiedai įvairių spalvų, tuščiaviduriai, pusiau pilnaviduriai ir pilnaviduriai, kvapūs, žiedynuose. Kai kurių veislių dekoratyvūs vaisiai. Kai kurios - ypač šiltesniame klimate - laipiojančios. Gali augti nederlingame dirvožemyje ir pusiau pavėsyje, atsparios ligoms. Neatsparios šalčiui (USDA 6 -10 zonos). Tipinės veislės: ‘Ballerina’, ‘Bishop Darlington’, ‘Buff Beauty’, ‘Clytemnestra’, ‘Cornelia’, ‘Danae’, ‘Excellenz von Schubert’, ‘Felicia’, ‘Gartendirektor Otto Linne’, ‘Lavender Lassie’, ‘ Marjorie Fair’, ‘Mozart’, ‘Penelope’, ‘Pink Prosperity’, ‘Prosperity’, ‘Robin Hood’, ‘Sally Holmes’, ‘Skyrocket’, ‘Thisbe’, ‘Trier’, ‘ Pax’, ‘Will Scarlet’.
Hybrid Rugosa (HRg)
Raukšlėtalapis erškėtis (R. rugosa) paplitęs Tolimuosiuose Rytuose, taip pat Šiaurės Kinijoje, Korėjoje, Japonijoje. Dažniausiai dviejų formų: viena baltais žiedais, kita tamsiai rožiniais arba raudonais. Vaisiai oranžiniai, stambūs, ropės formos, dekoratyvūs. Lapai stambūs raukšlėti. Krūmai duoda daug atžalų. Ūgliai tankiai dygliuoti. XIX amžiaus pabaigoje susidomėta šia šalčiui atsparia, vešlia, dekoratyvia ir nereiklia (gali auti ir pusiau pavėsyje) rūšimi. Veislių žiedai nuo baltų iki raudonų ir violetinių, taip pat būna ir veislių geltonais žiedais. Žiedai tuščiaviduriai, pusiau pilnaviduriai ar pilnaviduriai, dažnai kvepiantys. Žydi pakartotinai. Kai kurios naujausios veislės gali būti žemesnės, bet dauguma 1,5 – 2 m aukščio. Netoleruoja purškimų. Dauguma veislių šalčiui atsparios (nuo 4 USDA zonos). Tipinės veislės: ‘Roseraie de l'Hay’, ‘Blanc Double de Coubert’, ‘Fimbriata’, ‘Mme.Alvarez del Campo’, ‘New Century’, ‘Comte d'Epremesnil’, ‘Grootendorst Supreme’, ‘Rose Apples’, ‘Hansa’, ‘F. J. Grootendorst’, ‘Fru Dagmar Hastrup’, ‘Max Graf’, ‘Nova Zembla’, ‘Pink Grootendorst’, ‘Ritausma’.
Hybrid Tea & Climbing Hybrid Tea (HT & Cl HT)
Išvestos kryžminant Hybrid Perpetuals su arbatinėms (Tea). ‘La France’ išvesta 1867 metais žymi ne tik naujos grupės, bet ir modernių rožių klasės atsiradimą. Arbatinės hibridinės rožės labiau atsparios nei arbatinės, bet mažiau nei Hybrid Perpetuals. Vėliau sukurti hibridai ir su  geltonuoju erškėčiu (R. foetida). Žiedai stambūs 10 – 15 cm skersmens, gražios formos, dažniausiai pavieniai, rečiau žiedynuose po 2 – 5. Žydi nuo birželio vidurio arba antros pusės iki pat šalčių. Žieduose nuo 16 – 20 iki 100 ir daugiau vainiklapių. Žiedai įvairių spalvų: nuo sniego baltumo iki rožinės, tamsiai raudonos iki beveik juodos spalvos, nuo šviesiai geltonos iki tamsiai geltonos ir kitų spalvų bei atspalvių. Tamsiažiedės veislės, išskyrus kai kurias, tiesioginėje saulės atokaitoje dažnai išblunka. Žiedai bekvapiai, silpnai kvepiantys, rečiau stipriai kvepiantys. Žiedynkotis nuo 20 iki 80 cm ilgio. Krūmai glaustomis šakomis arba išsikeroję, nuo 30 cm iki 1 m aukščio. Jautrios grybinėms ligos, reikalauja daug priežiūros. Vėliau išvestos veislės kiek atsparesnės ligoms ir nepalankioms klimato sąlygoms. Žiemoja tik pridegtos (5 ar 6 – 9 USDA zonos). Tipinės veislės: ‘Apricot Nectar’, ‘Black Magic’, ‘Double Delight’, ‘Eden Rose’, ‘Peace’, ‘Pristine’, ‘Marmalade’, ‘Mr. Lincoln’, ‘Summer Sunshine’.
Hybrid Wichurana (HWich)
Išvesti iš kvapiojo erškėčio (R. wichuraiana). Šios grupės veislės laipiojančios ar žeme besidriekiančios, ilgais stiebais (virš 6 m), jų žiedai nuo baltų iki rausvų, tuščiaviduriai, dažniausiai kvepiantys, pusiau pilnaviduriai ir pilnaviduriai, žiedynuose rečiau po 1. Pražysta anksti, žydi pakartotinai. Šalčiui atsparios ar atsparios vidutiniškai (USDA 4, 5 ar 6 – 9 zonos). Tipinės veislės: ‘American Pillar’, ‘Awakening’, ‘Mme. Alice Garnier’, ‘New Dawn’, ‘Super Dorothy’.
Large-Flowered Climber (LCl)
Šios grupės rožės išvestos, pakartotinai kryžminant smulkiažiedes laipiojančias (Hybrid Multiflora ir Hybrid Wichuriana) su arbatinėmis hibridinėmis, floribundinėmis ir kitoms grupėms priklausančiomis rožėmis. Stambūs (nuo 8 iki 10 cm skersmens) žiedai, dažniausiai panašūs į arbatinių hibridinių bei floribundinių rožių žiedus, labai įvairių spalvų. Žiedynai nedideli, reti, nuo 3 iki 10 žiedų. Krūmai iki 3,5 – 6 m ilgio. Daugumas šios grupės rožių veislių žydi keletą kartų. Atsparumas šalčiui labai nevienodas. Tipinės veislės: ‘Albertine’, ‘Dublin Bay’, ‘Maigold’, ‘Rural England’, ‘Silver Moon’.
Miniature & Climbing Miniature (Min & Cl Min)
Pirmoji šiuolaikinė miniatiūrinė rožė ‘Rouletti’ rasta Šveicarijoje apie 1920 metus. Šios grupės veislės labai panašios į poliantines, tik daug žemesnės nuo 25 cm  iki 30 – 75 retai 90 cm, o laipiojančios iki 1,8 - 2,4 m aukščio. smulkesniais lapais ir žiedais (1 – 2 cm skersmens). Žiedai dažniausiai nedideliuose žiedynuose, rečiau pavieniai, labai įvairių spalvų, dažniausiai silpnai kvepiantys. Žydi gana gausiai, beveik nepertraukiamai. Lengviausiai dauginasi auginiais. Auginamos daugiausiai kambariuose, balkonuose, vazonuose, alpinariumuose. Šalčiui vidutiniškai atsparios ar neatsparios (5 ar 6 – 10 USDA zonos). Tipinės veislės: ‘Cupcake’, ‘Candy Cane’, ‘Cinderella’, ‘Red Wand’.
Mini-Flora (MinFl)
Naujai išskirta grupė, jungianti veisles, kurių žiedai kekėse, o aukštis mažesnis kaip 75 cm. Tai tarpinė grupė tarp miniatiūrinių ir floribundinių rožių. Mini – Flora pakeitė anksčiau naudota Patio terminą. Sodinamos konteineriuose, bordiūruose. Atsparumas šalčiui labai įvairus. Tipinės veislės: ‘Conundrum’, ‘Genpat’, ‘Memphis Music’, ‘Louisville Lady’, ‘Savanight’, ‘Solar Flair’.
Polyantha & Climbing Polyantha (Pol & Cl Pol)
Pirmosios veislės gautos gausiažiedį erškėtį (R. multiflora) sukryžminus su kinine rože (R. chinensis) XIX amžiaus pabaigoje. Žiedai smulkūs (3 – 4 cm skersmens), dažniausiai rožinės ir raudonos, rečiau kitų spalvų. Žiedai pusiau pilnaviduriai ar pilnavidurių, retai kvepiantys. Viename žiedyne nuo 10 iki 40 žiedų. Žydi labai gausiai, pakartotinai, net iki vėlyvo rudens. Krūmai žemi - 30 – 90 cm aukščio, tankūs, krūmo plotis paprastai didesnis nei aukštis. Šalčiui atsparios ar vidutiniškai atsparios (USDA 4 ar 5 – 9 zonos). Tipinės veislės: ‘China Doll’, ‘Britannia’, ‘Borderer’, ‘Brunner’, ‘Perle d'Or’, ‘Little White Pet’, ‘Mlle. Cecile’, ‘Mlle. Cecile Brunner’, ‘Margo Koster’, ‘The Fairy’, ‘Sunshine’.
Shrub (S)
Šiai grupei priskiriamos labai vešlios, krūmu augančios ar plačiai augančios rožės, žydinčios pakartotinai ir netinkančios jokiai kitai modernių rožių grupei. Šiai grupei priklauso įvairių dydžių rožės su įvairiausių spalvų ir formų, dažniausiai pilnaviduriais, dažnai žiedynuose žiedais. Atsparumas ligoms, ištvermingumas šalčiui labai įvairus. Neformaliai dar skirstomos į angliškas, landšaftines ir kt. Veislės: ‘Armada’, ‘Cardinal Hume’, ‘Elmshorn’, ‘Fritz Nobis’.

parengė dr. Darius Ryliškis

2007-11-07